Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kam se poděl bod 3.3.?

A je tu den před podpisem, smlouva se v e-mailu objevuje přesně v 18:20 hod. Ještě předtím se přijatou sms zprávou rozsvítí mobil: Vážený pane Hlaváči, připomínáme Vám, že máme pro Vás nachystanou k vyplacení úvěrovou smlouvu na zítra v 09.30 hodin v Praze na adrese Olivova č.5. Pěkný den.

Co mám zítra podepsat? Návrh smlouvy připravený přímo mně na míru, vypočítává 54 měsíčních splátek ve výši 800 korun. Za čtyři a půl roku bych měl tedy za půjčených 30 000 korun zaplatit 43 200 korun. To není nic extrémního, naopak u tohoto typu půjček jde o obvyklou výši.

Jak je to s kaucí? Nikde ve smlouvě se o ní nepíše, a to i přes bod 11.3., ve kterém je uvedeno: Veškeré platby které jsou spojeny s poskytnutím půjčky jsou uvedeny v této Smlouvě.

Smlouva si zároveň často vzájemně odporuje, v některých případech zdvojuje sankce. Jednou například definuje sankci za splátku úvěru, která je po splatnosti více než 15 kalendářních dnů ve výši 100 korun za každý další den prodlení (bod 8.1.). Hned v následujícím bodě ale kromě jiného definuje, že pokud je splátka ve více než 10denním prodlení, musí dlužník zaplatit pokutu ve výši 2000 korun.

O její podivnosti přesvědčuje také chybějící bod, na který se přitom v textu odvolává. Bod 8.4. se takto odvolává na neexistující bod 3.3. Ve smlouvě najdete 3.1. a hned za ním 3.5. Zbytek se ztratil v překladu, nebo ho někdo záměrně vymazal?

Součástí smlouvy je samozřejmě i rozhodčí doložka. Šikovný nástroj, jak dlužníka připravit o možnost dovolávat se práva u nezávislého soudu. Spory vzniklé ze smlouvy v případě podepsané rozhodčí doložky totiž rozhoduje společnost ve smlouvě uvedená (v tomto případě Czech Arbitration Centre s.r.o.). Je veřejným tajemstvím, že mezi poskytovateli úvěrů a rozhodci bývají úzké vazby.